Kafloteka – z pasji do ceramiki

Oryginalne płytki ceramiczne produkowano już w starożytnej Mezopotamii – towarzyszą więc ludziom niemal od momentu, gdy zmienili tryb życia na osiadły. Ich niesłabnącą popularność podkreślają współczesne aranżacje wnętrz, gdzie  płytki ceramiczne są właściwie obowiązkowym elementem każdej kuchni czy łazienki. Umieszczone na kuchennej ścianie czy salonowej podłodze stają się doskonałym elementem dekoracyjnym.


Nawiązujące do różnych wzorów historycznych marokańskich, hiszpańskich i południowoamerykańskich stały się prawdziwym hitem aranżacji wnętrz doskonale komponując się z białą zabudową kuchenną czy ciepłym drewnem.

Prawdziwe płytki wykonywane są ręcznie.  Stanowią one odpowiedź na naturalne zapotrzebowanie na piękno i chęć indywidualnego podejścia do wystroju wnętrz. 

Jednym z najpiękniejszych miejsc, gdzie powstają małe dzieła sztuki, a tradycja i pasja do tworzenia łączy się z ponadczasowym designem jest gdańska Kafloteka.


Pomysłodawcą i założycielem pracowni jest Aleksander Gavlas, który przez kilka lat mieszkał we Francji obcując z licznymi dziełami i rzemiosłem artystycznym. To właśnie artystyczna ciekawość i zamiłowanie do piękna zaowocowały powstaniem gdańskiego warsztatu, gdzie ręcznie robione płytki ceramiczne zamieniają się w bajkowe mozaiki i niepowtarzalne wzory.

Jak mówi sam założyciel: Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem. Kafelki łączą sztukę i rzemiosło. Gdy ręcznie produkowane kafelki zastosujemy jako element wystroju wnętrza, dostrzeżemy ich wyjątkowość. Kafelki nie zajmują przy tym przestrzeni, bo umieszczamy je na ścianie lub podłodze. Są zatem dyskretne, ale nadają wnętrzom charakteru.
W Kaflotece liczy się indywidualne podejście do każdego zamówienia. Wszystkie etapy produkcji są wykonywane ręcznie, a tradycyjna technika wyrobu powoduje, że każdy kafelek różni się minimalnie od pozostałych, dzięki czemu staje się dosłownie niepowtarzalny. Produkcja kafelków jest procesem wieloetapowym, który może trwać nawet kilka tygodni. Pracownia oferuje jednak możliwość śledzenia całego procesu, dzięki czemu klienci mogą otrzymywać zdjęcia zamówionych produktów na każdym etapie ich wytwarzania.O tym jak twórczy jest sam proces ich powstawania świadczy możliwość zamówienia praktycznie każdego wzoru płytek, skrojonego na miarę potrzeb klientów. Każdy może wybrać swój kształt, wielkość, czy barwę z katalogu kolorów stając się niejako współtwórcą swoich płytek. 


Te i inne równie piękne wzory według własnego projektu możecie zamówić i obejrzeć na stronie: http://www.kafloteka.pl/ . W wolnej chwili zapraszamy również do pracowni Kafloteki w gdańskim porcie.

Related Posts

9 komentarzy

 1. Ach.. kreacja nie zna granic jak się ma takie puzzle, prosty, a zarazem genialny pomysł, łatwy w użyciu, wszystko zależy od wyobraźni. Idelanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj jakie tam można dzieła sztuki tworzyć, super :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznam kafelkarza, który to ładnie położy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z rozmów z klientami i kafelkarzami, wynika że nie ma większych problemów z kładzenie naszych płytek ;)

   Usuń
 4. niektóre troszkę chaotyczne, ale fakt, z niektórych można zrobić geniaaalny efekt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że płytki prezentują się fantastycznie. Wyraźnie widać, że nie jest to produkt tworzony na masową skalę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, okazuje się że z płytek można ułożyć bardzo ciekawe wzory

  OdpowiedzUsuń

Dziekuję za komentarz i zapraszam ponownie!