Trendy w projektach domów

W dzisiejszych czasach na wybór projektu domu wpływ ma bardzo wiele czynników, a nowoczesny inwestor coraz częściej chce podążać za aktualną modą. Decydując się na budowę wymarzonego domu zwracamy więc uwagę nie tylko na komfort jego użytkowania, ale także na to, aby budynek atrakcyjnie się prezentował. Istotne jest, aby wpisywał się on w obecne trendy, a zarazem odpowiadał naszym indywidualnym gustom.


Chcąc pogodzić obie kwestie zdecydowana większość inwestorów podejmuje się budowy domu w stylu tradycyjnym. Mimo iż na przestrzeni lat w architekturze zachodzi wiele zmian, projekty o klasycznej bryle cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Taki dom potrafi bowiem wkomponować się w każde otoczenie - wszystko zależy jedynie od materiałów wykończeniowych, które zastosujemy na elewacji. Tradycyjny wygląd bryły doskonale sprawdzi się w przypadku wiejskiego krajobrazu, jednak ze względu na nierzadko minimalistyczną formę takich domów, można w łatwy sposób nadać im nowoczesny, miejski charakter. Jeśli jednak zależy nam na typowo modernistycznym budynku, warto skupić się na projektach domów nowoczesnych cechujących się często niskim kątem nachylenia dachu oraz dużą ilością okien.

W 2016 roku najczęściej wybieranymi projektami były domy parterowe oraz te z poddaszem użytkowym. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat i spowodowany jest z pewnością względami wizualnymi oraz finansowymi. Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę także na dach - dwuspadowe są zdecydowanie najczęściej wybieranymi, gdyż nie tylko pięknie się prezentują, ale także nie wymagają nakładu tak dużych środków finansowych, jak wielospadowe.

Duże przeszklenia to kolejna istotna kwestia, na którą inwestorzy zwracali uwagę w poprzednim roku. Powód jest prosty - w naszej świadomości przestały być one jedynie elementem doświetlającym wnętrze. Coraz częściej dostrzegamy ich walory estetyczne - zarówno jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń, jak i efektowny wygląd domu z zewnątrz. Można powiedzieć, że reprezentacyjne okna o dużych rozmiarach stały się obecnie synonimem luksusu. Dwie przylegające do siebie ściany domy w formie dużych przeszkleń każdemu klasycznemu domowi dodadzą nie tylko elegancji, ale także nowoczesności. Takie rozwiązanie to zdecydowanie trend w mijającym roku, który póki co utrzymuje się na projektowych wyżynach.
Trendy w budownictwie nie dotyczą jednak jedynie wizualnej strony domu - funkcjonalne wnętrze to to na co inwestor powinien zwrócić największą uwagę. Aby było ono jak najlepiej wykorzystane, architekci skupiają się na minimalizacji hallów i korytarzy, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce przeznacza się na zwiększenie przestronności strefy dziennej. To właśnie w tej części domu przyjmujemy gości i spędzamy najwięcej czasu, dlatego chcemy aby była jak najbardziej komfortowa i wzbudzała zachwyt. Dawniej prawie każde pomieszczenia miało swoją oddzielną funkcję, jednak teraz najbardziej cenione są duże, otwarte przestrzenie łączące w sobie salon, jadalnię oraz kuchnię. Taki układ pozwala na wygodną komunikację i swobodne rozmowy, a przy tym zapewnia doskonałe oświetlenie wnętrza.

W związku z coraz większą świadomością proekologiczną, wiele osób decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Nowoczesne rozwiązania, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, ale również bezpośrednio poprawia komfort użytkowania domu i pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Funkcjonalność, oszczędności i dbałość o środowisko - te rozwiązania nigdy nie wychodzą z mody. Related Posts

17 komentarzy

 1. Zdecydowanie wpisuje się w trendy, bo sam jestem wielkim fanem poddaszy i ich adaptacją użytkową. Duży, przestrzenny ogród to kolejny aspekt, który pokrywa się także z moimi trendowymi sympatiami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że kiedyś, dawno już, widziałam dom jednorodzinny, który wyglądał właśnie jak zamek. Miał nawet wieżę i pamiętam jak się zastanawiałam nad meblami w tym pomieszczeniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie projekty (za wyjątkiem przedostatniego) są godne uwagi. Przed osobami decydującymi się na budowę trudny wybór.

  OdpowiedzUsuń
 4. Domy nie tylko te parterowe zyskują popularność, ale także te, które.. mają dość ograniczoną liczbę pomieszczeń - bez dziesiątek pokojów. ;) To, co faktycznie jest coraz modniejsze to wymóg ogromnego ogrodu. Nawet w miastach coraz częściej poszukiwane są mieszkania na parterze z wyjściem na ogród.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne projekty domów. Bardzo mi się podobają domy parterowe i są one niezwykle funkcjonalne!

  OdpowiedzUsuń
 6. W każdym z tych domów mogłabym spokojnie zamieszkać. Na szczęście marzenia nie bolą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miotam się między upodobaniem do domów parterowych oraz piętrowych. W tych pierwszych urzeka mnie "kumulatywność" - wszystko mam w jednym miejscu, nie trzeba dużo chodzić ;-) No i wydają mi się przytulniejsze, łatwiejsze do ogrzania... dużo plusów. Piętrowe z kolei są bardziej "domowe", posiadają balkony i tarasy, bliżej od nich do gwiazd, może sobie usiąść na dachu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowite projekty, mi osobiście najbardziej podobają się domy parterowe chociaż tutaj każdy z domów ma swój urok i każdy z projektów bardzo mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Super projekt! Bardzo interesujący blog.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zdecydowanym zwolennikiem domów parterowych z użytkowym poddaszem, bo sam mam taki i naprawdę jestem zadowolony z tego, że wybrałem właśnie taki projekt.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że ludzie coraz bardziej idą w nowoczesność. Nie tylko na naszym osiedlu domków, ale ogólnie jak jeździmy po kraju i obserwujemy trendy w budownictwie. My sami też zdecydowaliśmy się na nowoczesny dom i rozwiązania takie jak okna energooszczędne czy fotowoltaika. Trzeba iść z duchem czasu. Ja jestem zadowolona, oszczędzamy sporo.

  OdpowiedzUsuń
 13. W sumie dziś większość projektów i naszych wnętrz jest bardzo nowoczesnych i mi się taki styl bardzo podoba. Muszę przyznać, że jak czytałam na stronie https://elementarzprojektanta.pl/dobor-oswietlenia-led-do-nowoczesnego-wnetrza/ to faktycznie samo zastosowanie technologii oświetlenia LED w takich wnętrzach fajnie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja zauważyłam, że wiele projektów domów oraz już wybudowanych przynajmniej na naszym osiedlu to budownictwo pasywne. Rozmawialiśmy z inwestorami czyli naszymi sąsiadami przyszłymi na ten temat. Bardzo rozjaśnili nam umysł i ostatecznie też zdecydowaliśmy się na nowoczesny dom pasywny. Będziemy zamawiać niedługo okna pasywne mamy już upatrzone winergetic premium passive. Myślimy jeszcze nad dodatkowymi nowoczesnymi rozwiązaniami.

  OdpowiedzUsuń
 15. Teraz z reguły projektuje się domy tak, by były jak najwygodniejsze w użytkowaniu i tanie w eksploatacji. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są regulator temperatury https://sterownikitech.pl/regulatory,c3.html . Moim zdaniem fajnie, że moda idzie w kierunku nowoczesnych rozwiązań

  OdpowiedzUsuń
 16. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń

Dziekuję za komentarz i zapraszam ponownie!