Jak zaaranżować poddasze?

Aranżacja poddasza to spore wyzwanie, tym bardziej jeśli bogate jest ono w  skosy, filary i różnej wysokości sufity. Podpowiadamy dzisiaj jak w kilku krokach poradzić sobie z tym zadaniem, aby nasze poddasze było nie tylko funkcjonalne, ale tez piękne.


Pierwszą żelazną zasadą w aranżacji pomieszczeń na poddaszu jest ich wysokość. Aby mieszkanie na strychu było wygodne, średnia wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm.  Dzięki temu będziemy się mogli w nim swobodnie poruszać i wykonywać codzienne czynności.


Planując powierzchnię użytkową poddasza, musimy się liczyć ze zwiększeniem obciążenia stropu niższej kondygnacji przez nowe warstwy podłogowe, ściany działowe, a także meble i urządzenia. Jeżeli strop jest drewniany, może zajść potrzeba jego wzmocnienia lub podparcia. Stropy żelbetowe i ceramiczne są zazwyczaj wystarczająco wytrzymałe, aby przenieść dodatkowe obciążenie, jednak zawsze o wytrzymałości istniejącego stropu powinien zdecydować konstruktor.
Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednie rozmieszczenie pokoi. Klimat mieszkania na poddaszu wydobywa najlepiej otwarta przestrzeń kuchni połączonej z salonem i jadalnią. Jeżeli trzeba wstawić ścianki wydzielające poszczególne wnętrza, to powinny to być to raczej niewysokie murki lub przegrody z pustaków szklanych. 

Kształt przestrzeni na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Jeżeli jest on dwuspadowy, symetryczny kształt nadawany przez skosy zamykające pomieszczenie nie powinien stwarzać problemów z aranżacją. Trudniej stworzyć funkcjonalne mieszkanie pod dachem wielopołaciowym z licznymi skosami. W takiej sytuacji przeważnie wstawia się ścianki, które odcinają najniższe części powierzchni.
Ponieważ widoczna konstrukcja dachu (poprzeczne belki i słupy) zdecydowanie wpływa na aranżację poddasza, by nie przytłaczała wnętrza, można ją pomalować na biało. Dla przeciwwagi warto wybrać  kilka ciemniejszych elementów wyposażenia - w ten sposób powstanie ciekawie i nowoczesne wnętrze idealne do wspólnego celebrowania czasu z rodziną. 

Fot. Per Jasson

Related Posts

4 komentarze

Dziekuję za komentarz i zapraszam ponownie!